Comisia mixtă de verificare a salubrizării cursurilor de apă în județul Timiș

DSC_1017

În baza dispoziției prefectului județului Timiș s-a întrunit Comisia mixtă de verificare a salubrizării cursurilor de apă în județul Timiș din care fac parte și angajați ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență „BANAT” al județului Timiș.
Comisia va verifica în principal la nivelul unităților administrative-teritoriale următoarele:
– Existența depozitelor de deșeuri și de material lemnos pe malurile și în albiile cursurilor de apă precum și în secțiunile de scurgere a pudurilor și podețelor;
– Existența depozitelor de material lemnos pe formațiunile torențiale din acoperirea zonelor locuite.
– Modul în care au fost realizate/întreținute, șanțurile și rigolele de scurgere a apelor pluviale în localități.