Bilanțul trimestrului III al ISU Timiș

Evaluarea activităţii I.S.U. Timiş pentru trimestrul III al anului 2015

În data de 15.10.2015, la sediul Inspectoratului pentru Situații de Urgență ,,BANAT” al județului Timiș, a avut loc evaluarea activităților desfășurate trimestrul III al anului 2015.

col

Inspectoratul îşi desfăşoară activitatea la nivelul judeţului Timiş prin Inspecţia de Prevenire, Centrul Operaţional Judeţean, 7 subunităţi de intervenţie : Detaşamentul 1 şi 2 de pompieri Timişoara, Detaşamentul de pompieri Lugoj, Staţiile de pompieri Buziaş, Sânnicolau Mare, Făget, Deta, Punctul de lucru Pişchia şi structurile suport.

Misiunile principale al inspectoratului constau în monitorizarea tipurilor de risc, executarea controalelor preventive la instituţiile publice, operatori economici şi localităţi, acordarea asistenţei medicale de urgenţă – SMURD, stingerea incendiilor, asanarea muniţiilor rămase neexplodate din timpul conflictelor militare, executarea cercetării CBRN şi marcare zonelor contaminate. De asemenea inspectoratul asigură celelalte funcţii de sprijin în conformitate cu legislaţia în vigoare

În acest trimestru, serviciile profesioniste pentru situaţii de urgenţă au participat la 722 intervenţii: 160 incendii, 154 dezastre şi asanări, 11 intervenţii pentru protecţia mediului, 322 arderi necontrolate, 8 salvări animale şi 67 alte intervenţii, iar echipajele SMURD au intervenit în 3.012 de situaţii: 2.941 intervenţii medicale, 14 intervenţii descarcerare şi 57 intervenţii de asistentă persoane.

Cele mai multe incendii au avut loc în: Timişoara – 25; Făget – 12, Lugoj – 7; Recaş – 5. Din cele 166 de incendii, 89 (53%) au avut loc în mediul urban şi 77 (47%) în mediul rural. În acest trimestru nu au existat victime ca urmare a incendiilor iar bunurile distruse în incendii au însumat 6,18 mil. lei. Pe timpul intervenţiilor au fost salvate 14 persoane (10 adulţi şi 14 copii), 389 animale, iar bunuri valorice evacuate şi protejate reprezintă 32 milioane lei.

Analiza atentă a împrejurărilor determinante a incendiilor reliefează faptul că primele 4 cauze de incendiu totalizează 72% din totalul acestora, acestea sunt:

• Instalaţii electrice defecte –55 incendii, respectiv 33%;
  • Fumatul – 29 incendii, respectiv 17%;
  • Foc deschis – 20 incendii, respectiv 12%;
  • Acţiune intenţionată – 15 incendii, respectiv 9%;

În acest trimestru s-a înregistrat o creştere semnificativă a numărului de incendii de vegetaţie uscată şi mirişte (+862%  de la 39 în 2014 la 375 în 2015) fiind afectate suprafeţe ce totalizează de 3909 ha.

În lunile iulie şi august au fost incendiate peste 1000 ha mirişte. Cele mai multe intervenţii au fost în: Sânandrei 6 interv.- 259 ha şi Săcălaz  5 interv.- 103 ha.

Au fost incendiate 2.840 ha de vegetaţie uscată, preponderent în estul judeţului. Cele mai multe incendieri au avut loc în zona Lugoj – 42/50 ha.; Margina 9/30 ha.; Bethausen 10/70 ha. Cea mai mare suprafaţă incendiată a fost la Jamu Mare: 2000 ha.

Echipajele S.M.U.R.D. au fost solicitate în 3.156 de cazuri (în medie 34 pe zi). S-a intervenit în 3.013 de situaţii şi s-au asistat 3.069 persoane (2.766 adulţi şi 303 copii). Timpul mediu de răspuns al echipajelor S.M.U.R.D. a fost de 9:12 minute, iar timpul mediu de intervenţie de 33:54 minute.

loc

În trimestrul III, echipajele SMURD  au intervenit în 160 accidente rutiere şi feroviare, fiind asistate 198 persoane (179 adulţi şi 19 copii), dintre acestea 22 au fost încarcerate. Cele mai multe accidente au avut loc în Timişoara –80 accidente, Lugoj – 8 accidente, Recaş – 7 accidente, Găvojdia, Remetea Mare şi Săcălaz – 4 accidente.

Pentru gestionarea situaţiilor de urgenţă din acest an, Secretariatul Tehnic Permanent a monitorizat evoluţia situaţiilor operative, prelucrând informaţiile şi datele furnizate de către Comitetul judeţean şi Comitetele locale pentru situaţii de urgenţă.

S-au transmis 63 atenţionări, avertizări şi informări la localităţile potenţial afectabile şi obiectivele social-economice importante, din care 33 atenţionări cod galben privind fenomene meteorologice periculoase imediate.

ACTIVITATEA INSPECȚIEI DE PREVENIRE

În paralel cu situația operativă, au fost desfășurate 341 de controale de prevenire la instituţii publice, localităţi, construcţii, amenajări cu aglomerări de persoane şi operatori economici cu risc din judeţul Timiş în scopul preîntâmpinării, reducerii sau eliminării riscurilor de producere a situaţiilor de urgenţă  şi a consecinţelor acestora, protecţiei populaţiei, mediului, bunurilor şi valorilor de patrimoniu.

Au fost constatate 559 deficiențe privind apărarea împotriva incendiilor, dintre acestea 85 au fost soluționate la fața locului, 518 au fost sancționate. Au fost emise 88 avize pentru securitate la incendiu și 66 avize pentru transportul deșeurilor periculoase.

De asemenea, s-a desfășurat o activitate intensă de educație preventivă la nivelul instituțiilor de învățământ, al primăriilor și operatorilor economici. S-au distibuit 2221 pliante informative, 2119 afișe și 150 broșuri în domeniul apărării împotriva incendiului și a protecției civile.

S-au efectuat vizite cu scopul informării preventive atât în școli cât și în grădinițe.

olc

oana