ATENȚIONARE METEOROLOGICĂ COD GALBEN

ATENȚIONARE METEOROLOGICĂ

COD GALBEN

Interval de valabilitate: 28 decembrie, ora 02 – 28 decembrie, ora 22

Fenomene vizate: intensificări ale vântului
Zone afectate: conform textului

În cursul nopții de miercuri spre joi (27/28 decembrie) vântul se va intensifica treptat, la început în zona înaltă a Carpaților Meridionali și Occidentali, iar din dimineața zilei de joi (28 decembrie) și în Banat și local în Crișana.

În județele Caraș-Severin, Timiș și Arad vor fi rafale de 55 … 75 km/h, iar la munte vor depăși     80 km/h și temporar, pe crestele cele mai înalte ale Carpaților Meridionali, 90…100 km/h.

NOTĂ: Local și temporar vântul va avea intensificări și în regiunile, estice, sud-estice, precum și în cele nord-vestice, dar cu viteze ce se vor situa în general între 50…55 km/h. Pe arii restrânse la munte se vor semnala precipitații mixte.

Atentionare meteo 114

În funcţie de evoluţia şi intensitatea fenomenelor meteorologice,
Administraţia Naţională de Meteorologie va actualiza prezentul mesaj.

Detaliere REGIONALĂ – Mesaj privind fenomene meteorologice periculoase nr. 114

Sursa: Administraţia Naţională de Meteorologie, Centrul Meteorologic Regional Banat-Crisana

CĂTRE: D.A. Banat-Timişoara, D.A. Crişuri Oradea, SGA Arad, Deva, Prefectura Timiş, Arad, Bihor, Caraş-Severin, Hunedoara; ISU Timiş, Arad, Bihor, Caraş-Severin, Hunedoara, Staţiile Meteo Judeţene Oradea, Arad, Reşiţa, Deva; Radar Oradea, TVR Timişoara, Radio Timişoara, Media Pro Arad, Radio Reşiţa, Transelectrica Timişoara, Primăria Timişoara, Primăria Lugoj; Hidroelectrica Oradea,  Caransebeş, Haţeg.

Ziua/luna/anul: 27/12/2017                                  Ora emiterii: 14:30

FENOMENELE VIZATE: intensificări ale vântului
INTERVAL DE VALABILITATE: 28 decembrie, ora 02 – 28 decembrie, ora 22
ZONE AFECTATE: jud. Arad, Timiș, Caraș-Severin și zona de munte a jud. Hunedoara și Bihor

INFORMARE METEOROLOGICĂ

În intervalul menţionat, vântul se va intensifica treptat, la început în sudul Banatului și zona montană aferentă, apoi local și în Crișana. În județele Caraș-Severin, Timiș și Arad vor fi rafale de 55…75 km/h, iar la munte viteza vântului va atinge 90-100 km/h, viscolind ninsoarea la peste 1800 metri.

Nota: Pe arii extinse la munte se vor semnala precipitații mixte și predominant ninsori la peste 1800 metri.